HomeContact UsParents CornerAbout UsWorksheets
 1st Grade Math
 2nd Grade Math
 3rd Grade Math
 4th Grade Math
 5th Grade Math
 6th Grade Math
 7th Grade Math
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Third Grade Challenging Math
---------------------------------------------------------------------

3-36) Jane's parent bought a pizza.  Jane ate half of the pizza and her brother ate half of the remaining pizza.  How much of the pizza is left?

 

 

3-37)  A bag of candy costs $2.00.  How much do 6 and a half bags of candy cost?

 

 

 


3-38) Mr. King bought 7 packs of markers for his class.  The total cost of markers is $98.  If every pack of markers cost the same amount, how much does each pack cost?

 


3-39) There are 5 red socks and 5 black socks in a drawer.  If David picks socks without looking, how many socks does he need to pick in order to be sure of getting one pair of socks?

 

 

3-40) There are 9 red socks and 9 black socks in a drawer.  If David reaches for socks without looking, how many socks does he need to get in order to be sure of getting TWO pairs of socks?

 

 

 


 

 

 

More challenging math problems for third grade: 
1-5   6-10   11-15   16-20   21-25   26-30  31-35  36-40  41-45  46-50  51-60  61-70

 

 

 
Free challenging math problems for Kids (1st grade, 2nd grade, 3rd grade, 4th grade, 5th grade, 6 grade and 7th grade)
This site contains first through seventh grade free math problems with answers that help you with math competitions. Brain teasers, hard math problems that you can practice to prepare for math contests or math competitions such as Math Olympiad Contest, Math Super Bowl and Math Counts

Copyright (C) 2012-2016 www.MathTop10.com