HomeContact UsParents CornerAbout UsWorksheets
 1st Grade Math
 2nd Grade Math
 3rd Grade Math
 4th Grade Math
 5th Grade Math
 6th Grade Math
 7th Grade Math
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Fourth Grade Challenging Math
----------------------------------------------------------------------------

4-41) 2 oranges and 2 apples together weigh 28 ounces. 3 oranges and 2 apples together weigh 34 ounces. How much does a orange weigh? Assume all the apples weigh the same and all the oranges weigh the same.

                             

     

4-42) Kelvin, the school teacher bought 6 boxes of markers and 4 boxes of pens. They cost him $36. Joey, the teaching assistant bought 5 boxes of the same markers and 4 boxes of the same pens. They cost Joey $32. How much does each box of markers cost?

                                               

 

 

 

4-43) The diameter of the red circle is 10 cm.  The diameter of the white circle is 4 cm. What is the area in red?

           

 

 

4-44) The diameter of the red circle is 12 cm.  What is the area in red?
 

           

 

 

 

 

4-45)  What is the time difference between 6:20 am and 8:43 pm in the same day?

                                 

 

 

More math problems for fourth grade: 
1-5  6-10  11-15  16-20  21-25  26-30  31-35  36 -40  41-45  46-50  51-60  61-70

71-80  81-90

 

 
Free challenging math problems for Kids (1st grade, 2nd grade, 3rd grade, 4th grade, 5th grade, 6 grade and 7th grade) 
Copyright (C) 2012-2016 www.MathTop10.com