HomeContact UsParents CornerAbout UsWorksheets
 1st Grade Math
 2nd Grade Math
 3rd Grade Math
 4th Grade Math
 5th Grade Math
 6th Grade Math
 7th Grade Math

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


First Grade Challenging Math

-------------------------------------------------------------------------

1-6)   Kate started to read chapter books. She read 1 book in January, 2 books in February, 3 books in March. If she continues to read 1 more book each month, how many books in all would she have read by the end of April? How many books in all would she have read by the end of May?


                     

 

 

1-7)   Calculate

a) 5 + 10 + 15 =

b) 6 + 11 + 3 =

c) 2 + 9 + 9 =

d) 3 + 0 + 12 + 4 =

                             

     

1-8)   Ming bought 2 books. The total cost is $6. If one book costs $2 more than the other, how much does each book cost?

 

 

1-9)   Fill in the blanks.

8 + 4 = 5 + __

5 + 11 = __ + 10

9 + __ = 18 + 2

24 + __ = 16 + 8

__ + 33 = 17 + 27

                             

     

 

1-10)   How many rectangles do you see?

                               

 

 

 

 

 

More challenging math problems for 1st grade: 
1-5  6-10  11-15  16-20  21-25  26-30  31-35  36- 40  41-45 
46-50  51-60  61-70

71-80

 

 
Free challenging math problems for Kids (1st grade, 2nd grade, 3rd grade, 4th grade, 5th grade, 6 grade and 7th grade) 
Copyright (C) 2012-2016 www.MathTop10.com