First Grade Challenging Math
-------------------------------------------------------------------------
1-6) Kate started to read chapter books. She read 1 book in January, 2 books in February, 3 books in March. If she continues to read 1 more book each month, how many books
in all would she have read by the end of April? How many books in all would she have read by the end of May?
1-7) Calculate
a) 5 + 10 + 15 =
b) 6 + 11 + 3 =
c) 2 + 9 + 9 =
d) 3 + 0 + 12 + 4 =
1-8) Ming bought 2 books.
The total cost is $6. If one book costs $2 more than the other, how much does each book cost?

1-9) Fill in the blanks.
8 + 4 = 5 + __
5 + 11 = __ + 10
9 + __ = 18 + 2
24 + __ = 16 + 8
__ + 33 = 17 + 27
1-10) How many rectangles do you see?
Hint: There are more than 3


More challenging math problems for 1st grade:
1-5
6-10
11-15
16-20
21-25
26-30
31-35
36-
40
41-45
46-50
51-60
61-70
71-80